قلعه تاریخی خویدک مرمت شد

[ad_1]

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، “محمدرضا فلاحتی” با تصریح این خبر گفت: روستای خویدک از توابع شهرستان یزد می باشد و در فاصله 20 کیلومتری از یزد و در مسیر جاده یزد- بافق قرار دارد .این روستا دارای یک قلعه بسیار بزرگ است که گویا این قلعه خود یک روستا است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد در ادامه گفت: این قلعه تاریخی که به شماره 13029 در مرداد سال 84 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده از جمله شاهکارهای کویر ایران است که با مصالح کاملاً بومی و با استفاده از روش‌ها و متد معماری سنتی کویر ساخته شده است.

این مقام مسئول در خصوص اهمیت این بنا عنوان کرد: ساخت و ساز فعلی بنا مربوط به دوران آل مظفر (قرن هشتم هجری) می‌باشد که در چندین مرحله نیز پس از آن تعمیراتی بر روی بنا انجام شده و در بعضی نقاط از جمله سقف یکی از اتاق‌ها خشت‌هایی با ابعاد معمول پیش از اسلام دیده شده که به احتمال قوی مصالحی است که در ساخت و ساز اولیه بنا در پیش از اسلام به کار برده شده و بعد از تخریب مجدد از همان مصالح برای تعمیرات دوباره بنا استفاده شده است.

وی در ادامه افزود: در کتب تاریخ یزد متعلق به قرن 9 و 10 هجری به این قلعه اشاره شده که می‌توان از «تاریخ جدید یزد و جامع مفیدی» نام برد. دیواره اطراف قلعه با ترکیب و چینه با ارتفاعی بیش از 8 متر و با تزییناتی در نمای بیرونی ساخته شده است. ضمن آنکه درب ورودی قلعه با طاق هلالی بلند در ضلع جنوبی قلعه واقع شده است.

فلاحتی در خصوص مرمت های انجام شده در قلعه تاریخی خویدک گفت: جمع آوری و حمل خاک و نخاله به بیرون از قلعه، استحکام بخشی دیوارها با خشت خام، دیوار چینی فضاها با خشت خام، مرمت و بازسازی تویزه ها و سقف فضاها با خشت خام از جمله مهمترین اقدامات مرمتی این قلعه تاریخی و زیباست.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *