شبیه سازی زلزله 6.7 ریشتری در آمریکا

[ad_1]

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از مهر، مهندسان آمریکایی تصمیم دارند برای آزمایش یک ساختمان دو طبقه چوبی، زلزله قدرتمندی را شبیه سازی کنند. آنها امیدوارند یک روز بتوانند ساختمانی 20 طبقه بسازند که در برابر زلزله های قدرتمند مقاوم باشد.

شرکت UC Sandiego این آزمایش را با استفاده از طبقه های لرزان و عظیمی انجام می دهند که می تواند نیروی ویرانگر زلزله ای با شدت 6.7 ریشتری را بازسازی کند. در سال 1994 میلادی زلزله ای با همین شدت در منطقه لس آنجلس اتفاق افتاد که طی آن 60 نفر کشته شدند و میلیاردها دلار خسارت به بار آمد.

به هرحال محققان پس از این آزمایش و در مرحله بعدی یک ساختمان 10  طبقه از جنس چوب می سازند و هنگام آزمایش زلزله، ساختمان نیز به آتش کشیده می شود. این آزمایش ها گام هایی اساسی برای ساخت آسمانخراش های چوبی ضد زلزله هستند.

در این ساختمان از مواد جدید استفاده می شود که الوار cross-laminate نام دارند و سبب می شوند ساختمان نسبت به بلایای طبیعی مقام تر باشد. این نوع الوار  از لایه های متعدد چوب ساخته شده که بهم چسبیده اند.

در این آزمایش ها طبقه های لرزان بیش از 300 حسگر را به کار می گیرند تا اطلاعات مربوط به فازهای مختلف این شبیه سازی را جمع آوری کنند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *